![]() |
Тема: Изпитване на ирисов затвор1. ЦелЦелта на изпитването е опитното определяне на съпротивителната характеристика на ирисов затвор. 2. Опитна уредбаФиг. 1.1. Схема на опитната уредба за изпитване на ирисов затворЛабораторното упражнение се провежда на стенд № 6 “Аеростенд”. Принципна схема на опитната уредба е показана на фиг. 1.1. Обект на изследване е ирисовия затвор ИЗ, монтиран в тръбопровода Тр с диаметър DТр = 420mm. Изпитването се провежда с въздух, чийто параметри се осигуряват от центробежния вентилатор ЦВ и се регулират с дисковия затвор ДК. За измерване на скоростта и дебита в тръбопровода се използват скоростомерните тръби СТ1 и СТ2, свързани с диференциалните микроманометри ТМ1 и ТМ2, с показания ?h1 и ?h2. За измерване на хидравличните загуби hM в ирисовия затвор се използва диференциалния течностен манометър ДМ. 3. Измервани величини· Средна скорост на въздуха в тръбата – c, m/s Средната скорост на въздуха в тръбопровода се определя от динамичните налягания отчетени от манометрите, свързани със скоростомерните тръби (използват се две скоростомерни тръби с цел повишаване на точността.) Последните са ориентирани срещу течението и са поставени на относителен радиус 0.8566 (вж. упражнение D1). · Дебит – Q, m3/s Пресмята се чрез средната скорост и площта на напречното сечение на тръбопровода:
· Коефициент на местно съпротивление – ? Определя се по следната зависимост.
· Относителен диаметър на отвора – d 4. Опитни данниИзследването се провежда за 5?7 отваряния на ирисовия затвор. За всяко отваряне се правят измервания за няколко режима на работа, реализирани с изменение на отварянето на дисковия затвор ДК. Резултатите за различните отваряния на ирисовия затвор се нанасят и обработват в таблици по образец 1.1. Образец 1.1За всяко отваряне се определя коефициента на съпротивление, на базата на определените за различните режими на работа и се нанасят в таблица по образец 1.2. Образец 1.25. Построяване на характеристикитеС получените резултати от таблиците по образец 1.1 се построяват зависимостите на изменение на хидравличните загуби в зависимост от дебита при различни отваряния на ирисовия затвор. Пример е показан на фиг. 1.2. С данните от таблицата по образец 1.2 се построява съпротивителната характеристика на затвора, пример за такава е показан на фиг. 1.3. Фиг. 1.2. Хидравлични загуби при различни отваряния на ирисов затворФиг. 1.3. Съпротивителна характеристика на ирисов затворЛАБОРАТОРНО УПРАЖНЕНИЕ C2Тема: Изпитване на сферичен затвор1. ЦелОпределяне разпределението на налягането по дължината на тръбопровода преди и след сферичен затвор за различни отваряния. 2. Опитна уредбаФиг. 2.1. Схема на опитната уредба за изпитване на сферичен затворЛабораторното упражнение се провежда на стенд № 6 “Аеростенд”. Принципна схема на опитната уредба е показана на фиг. 2.1. Обект на изследването е сферичния затвор СЗ, монтиран в тръбопровода Тр1 с диаметър d1 = 190mm. Параметрите на течението в тръбопровода се осигуряват от центробежния вентилатор ЦВ и регулират с дисковия затвор ДК. Налягането по дължина на тръбопровода преди и след сферичния затвор се измерват с течностни манометри, запълнени с вода. Дебитът се определя чрез измерване на средната стойност на скоростта в тръбопровода с помощта на скоростомерната тръба СТ1. Сферичния затвор се задвижва от електродвигател, а отварянето ? се отчита от скалата му. 3. Измервани величиниЗа построяване на графиките с разпределение на налягането по дължина на тръбопровода е необходимо първоначално да се определи положението на мерните точки по дължина на тръбопровода. За целта се използва линейната координата l по оста на тръбопровода с НАЧАЛО – центъра на сферичния затвор (положителна посока – по посока на течението). Избират се 20 мерни точки, като приблизително половината са преди затвора, а останалите след него. Налягането hi в i-тата точка, с линейна координата li, се отчита от съответния течностен манометър. Отварянето ? се отчита от скалата на затвора. Дебитът Q през сферичния затвор се определя по зависимостта:
В горната зависимост диаметъра d1 е в m, а динамичното налягане ?h1 е в mmH2O. 4. Опитни данниИзмерванията се правят за няколко отваряния на сферичния затвор. За всяко от тях се отчитат следните величини: налягането в диференциалния микроманометър ТМ1, налягането в мерните точки hi и отварянето на затвора – ?. Резултатите се нанасят в таблица по образец 2.1. Образец 2.15. Построяване на разпределението на наляганетоС получените резултати от таблицата по образец 2.1 се построяват изменението на налягането по дължина на тръбопровода за различните отваряния. Пример е показан на фиг. 2.2. Фиг. 2.2. Разпределение на налягането по дължина на тръбопровода, преди и след сферичния затвор |